Sposób na uszycie poduszek do mebli ogrodowych

Poduszki na meble ogrodowe są niezbędnym elementem wypoczynku na świeżym powietrzu. Doskonale sprawdzają się podczas poobiedniej drzemki jako wygodna podpora dla głowy. Mogą też służyć jako wygodne podparcie całego ciała, wygodne siedzisko lub zwiększający komfort użytkowania, stały element wyposażenia ogrodu. Krzesło czy leżak pozbawione poduszek również spełniają wszystkie swoje funkcje. Jednak bez nich pozbawione są wygody oraz wielu walorów estetycznych.

Odpowiedni materiał na poduszki na meble ogrodowe

Posiadające różne rozmiary poduszki na krzesła, fotele, huśtawki czy leżaki najlepiej wykonać z odpornego materiału poliestrowego lub akrylowego. Sprawdzają się też tkaniny z domieszką bawełny. Dzięki temu poszewki będzie można łatwo i szybko wyczyścić. Jednocześnie poliestrowe czy akrylowe poduszki na meble ogrodowe nie chłoną żadnych nieprzyjemnych zapachów. Jako wypełnienie warto wykorzystać włókninę, która jest w w bardzo dużym stopniu odporna na wilgoć. Może być to panka poliuretanowa, wata bądź kulka silikonowa, frytka lub formatki z pianki PU, a także mieszanki różnych wypełnień. Dzięki syntetycznym wypełnieniom poduszka nie wymaga cowieczornego chowania do pomieszczenia. Takie rozwiązanie jest również bardzo polecane dla alergików. Odpowiedni materiał na poduszki na meble ogrodowe w bardzo dużym stopniu decyduje o poziomie oferowanego komfortu. Pokrycia poliestrowe zachowują swój kształt i nie pleśnieją. Można je wykonać pojedynczo lub uszyć całe zestawy poduch, które sprawdzają się na długich ławkach lub huśtawkach wieloosobowych. Ozdobne poduszki na meble ogrodowe są bardzo dobrą dekoracją ogrodu. Ogromna ilość efektownych wzorów i barw może znacznie rozjaśnić nawet najciemniejszy ogród. Dlatego warto wybrać odpowiednio dopasowany do charakteru przestrzeni materiał.

Przygotowanie materiału

Poduszki na meble ogrodowe powinny być odpowiednio duże, grube i staranne wykonane. Fotele, krzesła czy ławki w ogrodzie mają zwykle twardą konstrukcję, ponieważ wykonane są z drewna, metalu lub mocnego tworzywa sztucznego. W związku z tym, otaczająca je warstwa materiału również musi być dość solidna. Wybrany materiał na poduszki na meble ogrodowe najpierw należy odpowiednio przygotować. Tkaninę z wybranym wzorem można kupić w sklepie, gdzie znajduje się bardzo duży rozrzut stylistyczny oferowanych materiałów. Bardziej oszczędnym rozwiązaniem jest wykorzystanie materiału, który służył jako obicie do starych pokrowców lub foteli. Do wykonania poduszki potrzebna jest maszyna do szycia. Ręczne zaszycie materiału może nie być wystarczająco wytrzymałe i precyzyjne. Wykorzystanie maszyny pozwala również na wykonanie bardzo równego i trwałego zszycia. Oprócz tego przydadzą się oczywiście nożyczki, nici, szpilki, igły oraz arkusz do wykonania wykroju, Przygotowana poszewka musi być w jakiś sposób zamykana. Do zapięcia wykorzystać można zamek błyskawiczny, rzepy lub guziki. Rozwiązaniem jest również zaszycie wszystkich krawędzi, jednak wówczas poduszka będzie trudniejsza do prania.

Wykonanie poduszki na meble ogrodowe

Zanim poduszka zostanie uszyta, konieczne jest posiadanie gotowego wykroju. Jeżeli krzesło, fotel czy huśtawka posiadają standardowe wymiary siedziska, odpowiedni wykrój można znaleźć w internecie i na jego podstawie wykonać poduszkę. Można wykorzystać też gotowe poduszki i na ich podstawie wykonać wykrój. Jeżeli jednak meble ogrodowe wymagają bardziej precyzyjnego określenia wymiarów, najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne wykonanie wykroju. W tym celu wykorzystać można arkusz szarego papieru lub innego sztywnego materiału pozwalającego na swobodne obrysowanie i wycięcie wykroju. Wymiary muszą być jednak na tyle precyzyjne, żeby gotowa poduszka rzeczywiście dopasowała się mebla bez problemu. Po przyłożeniu arkusza do siedziska, należy obrysować kształt jego krawędzi i przenieść je na gotowy do wycięcia odpowiedniej formy materiał. Wycięty w ten sposób wykrój trzeba przyłożyć do materiału i obrysować jego krawędzie. Kolejnym krokiem jest złożenie materiału na pół i wycięcie podwójnie złożonej tkaniny. Warto pamiętać o tym, żeby zachować przynajmniej 1,5 centymetra zapasu. Wycięty kształt musi być odrobinę większy, ponieważ konieczne jest zachowanie wystarczającego miejsca na szwy. Kiedy kształt jest już wycięty, materiał należy zszyć na trzech krawędziach. Czwarta posłuży jako zapięcie poszewki. Kiedy poszewka jest już gotowa, trzeba włożyć do niej odpowiednie wypełnienie. Po włożeniu wypełnienia, należy uzupełnić poduszkę o zapięcie. Mogą to być zwykle guziki, rzepy lub zamek błyskawiczny. Rozwiązaniem jest również zaszycie czwartej krawędzi na stałe.

Poduszki robione samodzielnie i poduszki ze sklepu

Samodzielne wykonanie poduszki na meble ogrodowe jest bardzo opłacalne. Ten sposób pozwala na wykorzystanie odpowiedniego, doskonale dopasowanego materiału i wypełnienia, a także wykonanie poduszki o idealnych wymiarach. Sklepowe poduszki na meble ogrodowe bardzo często posiadają kiepskie, twarde wypełnienia i wyprodukowane są z materiałów o niskiej odporności na wilgoć i słońce. Poduszki na meble ogrodowe wykonane własnoręcznie mogą też być przygotowane w oparciu o praktycznie nieograniczone pomysły. Żeby zachować indywidualny charakter ogrodu, gotowa poduszka może posiadać rozmaite wzory i zróżnicowaną kolorystykę. W ten sposób aranżacja ogrodu może być utrzymana w dużo bardziej oryginalnym stylu, który będzie jego znakiem rozpoznawczym. Również satysfakcja z samodzielnego wykonania wyposażenia ogrodowego może być bardzo duża.

Szukacie inspiracji? Zobaczcie te poduszki ogrodowe. Nie chcecie robić ich sami? Zlećcie je nam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *