Co tak naprawdę robi tapicer?

Kiedy zadamy jakiejkolwiek osobie pytanie ,,czym zajmuje się tapicer”, z pewnością z uśmiechem na ustach usłyszymy ,,-tapicerowaniem”. Jest to tak szerokie pojęcie, że mało kto wie, jak wszechstronny jest zawód tapicera. Jeśli więc do tej pory myślałaś, że fachowcy w tym zawodzie jedynie obijają kanapy i fotele materiałem, to wiedz, że nie znasz nawet połowy z prac, jakimi zajmuje się taka osoba.

Tapicer i jego zakres obowiązków

Najogólniej rzecz biorąc do zakresu obowiązków tapicera należy między innymi:

Wykonywanie napraw i renowacja

Wiadome jest to, że z biegiem czasu nasze meble tapicerowane zużywają się i niszczeją. Z pomocą przychodzą więc tapicerzy, którzy są w stanie naprawić, bądź całkowicie wymienić zniszczony materiał. Oczywiście dotyczy to nie tylko mebli na podłożach miękkich, ale mowa też o tych twardych. Rzemieślnik ten zajmuje się również tak zwaną renowacją, szczególnie mebli zabytkowych, dzięki czemu mogą one odzyskać dawną świetlność i to dzięki wykorzystaniu dawnych metod wytwarzania tapicerki.

Tapicerowanie sprzętu sportowego

Maty, piłki, czy urządzenia treningowe w siłowni to również zasługa tapicerów. Dopiero teraz idąc trochę poćwiczyć, zwrócisz uwagę, z jaką starannością i dokładnością musiały być obijane ławeczki i inne elementy urządzeń, aby teraz się tobie dobrze ćwiczyło.

Tworzenie tapicerki dekoracyjnej

Pikowanie, dekorowanie za pomocą pasmanterii, czy inne rodzaje ozdób to chleb powszedni dla tapicera wykonującego tapicerki dekoracyjne. Dzięki nim meble nabierają innego znaczenia i nie są już tylko uzupełnieniem wnętrza, ale stanowią jego element dekoracyjny. Dodatkowo do tapicerki dekoracyjnej związanej z dekorowaniem wnętrz wiąże się wyciszanie drzwi, obijanie ścian, czy upinanie i mocowanie firan lub kotar

Wykonywanie mebli tapicerowanych

Sam proces tworzenia mebli, to z pewnością najoczywistsze zadanie przypisywane tapicerom. Wszelkiego rodzaju kanapy, krzesła, fotele, tapczany, czy pufy to zasługa niełatwej pracy tapicerów. Z racji, że w większości domów mamy do czynienia z meblami tapicerowanymi, widzimy jak duże zapotrzebowanie na te usługi ma rynek. Nic więc dziwnego, że zakłady produkujące meble tego rodzaju, cały czas się rozwijają i zatrudniają coraz to więcej tapicerów.

Tapicerowanie elementów środków transportu

Tapicerowanie wnętrz samochodów to wciąż rozwijająca się część tapicerstwa. Jak wiadomo, niezależnie od marki, czy modelu, tapicerka z czasem zużywa się, szczególnie jeśli ma ona styczność z dziećmi, czy zwierzętami. Jest to jednak element, który oprócz szybkiej eksploatacji, jest również elementem zwracającym na siebie największą uwagę. Warto więc zadbać o jej czystość i wygląd. Mówiąc o tapicerce samochodowej nie ograniczamy się jednak wyłącznie do siedzeń, ale również mamy na myśli pokrowce, podsufitkę, obicia dachowe (np. szyberdach), czy też panele drzwi. Dobry tapicer zajmie się każdym z wymienionych elementów tak, aby były solidnie przyczepione i nie oderwały się nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *