Czyszczenie tapicerki samochodowej

Panowie, ale coraz częściej i Panie mają bzika na punkcie swojego samochodu. W końcu to prawie drugi dom dla niektórych. Warto więc zadbać o porządek, by nie wstydzić się przy pasażerach tony papierków po hot-dogach i rozlanej kawy na siedzeniu. Papierki, to dość prosta kwestia do usunięcia. Co jednak zrobić, aby pozbyć się niechcianych plam na tapicerce samochodowej?

Rodzajów plam jest wiele

Najgorzej chyba mają posiadacze zwierząt i dzieci. Sierść, plamy po łapach, ślina, a może czekolada, rozlany sok i plamy po tłustych chrupkach? Nie wiadomo kto ma gorzej. Jednak i bez dzieci można doprowadzić tapicerkę samochodową do stanu krytycznego. Od czasu do czasu warto więc poświęcić się i przyłożyć do czyszczenia wnętrza samochodu, ponieważ jakby nie patrząc, samochód to trochę jak nasza wizytówka – jednak coś mówi o naszym stylu życia i nas samych. Z drugiej strony natomiast ma to także odwzorowanie w późniejszym okresie – jeśli planujemy samochód sprzedać. Zadbany samochód, regularnie czyszczony, wygląda całkiem inaczej niż taki wypolerowany chwilę przed sprzedażą. Po dłuższym czasie nawet nie jesteśmy w stanie doczyścić niektórych rzeczy, więc warto się tym zainteresować zawczasu, kiedy to przybrudzenia są stosunkowo niedawno zrobione.

Rodzaje tapicerek

Wyróżniamy 3 rodzaje tapicerek, które różnią się przede wszystkim od siebie cenowo, mają różną odporność na ubrudzenia i łatwość sprzątania no i przede wszystkim należy używać do nich różnych preparatów. Możemy więc mieć do czynienia z tapicerką:

  1. Skórzaną
  2. Polimerową
  3. Bawełnianą

Od czegoś trzeba zacząć

Skórzana łatwość

Na dobry początek warto porozmawiać o tapicerkach wykonanych ze skóry. Są one przede wszystkim najłatwiejsze w czyszczeniu i utrzymaniu czystości, co jest spowodowane gładkością skóry. Jednakże odbija się to oczywiście na cenie, która jest znacznie wyższa niż za standardowe obicia.
W tym przypadku kurz wystarczy ściągnąć nawilżoną gąbką z mydłem albo płynem. Jeśli jednak chcesz nabłyszczyć bardziej tapicerkę użyj specjalnego środka do czyszczenia tapicerek. Uzyskasz dzięki temu lepszy efekt, ale za to wydasz odrobinę więcej pieniędzy na czyszczenie. Następnie użyj ściereczki i nanieś na tapicerkę mleczko przeznaczone do pielęgnacji. Standardowo nalewa się takie mleczko na ściereczkę i po prostu czyści kolejne części tapicerki.
Należy jednak pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie korzystać tutaj z żadnych silnych środków, które mogłyby zniszczyć skórę. Wybielacz, czy inne żrące rzeczy nie wchodzą tu więc w grę.

Polimerowe elektryzowanie

Ten rodzaj tapicerki to oczywiście kolejny znakomity traf. Nie dość, że łatwo się ją czyści, to w dodatku ciężko ją w ogóle zabrudzić. Minus jednak też musi się pojawić, ponieważ byłoby zbyt pięknie. W tym przypadku jest to elektryzowanie się powierzchni tapicerki. Dla jednych mankament nie do przeskoczenia, dla innych małe nieudogodnienie.
Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana jednak z czyszczeniem, niż w przypadku skórzanej tapicerki. Do sprzątania takich samochodów będzie konieczny sprzęt ciężki w postaci odkurzacza, który pomoże usunąć nam kurz z powierzchni kanapy i foteli. Kolejna zaletą, jeśli jesteśmy już przy odkurzaniu, jest fakt, iż kurz w strukturze tej tapicerki nie osiada zbyt głęboko, przez co samo odkurzanie to prosta sprawa.
Po powierzchownym czyszczeniu musimy zabrać się za usunięcie plam i odświeżenie tapicerki. Wystarczy do tego tylko jedna rzecz w postaci piany w sprayu przeznaczonej do czyszczenia samochodów. Nakładamy aktywną pianę na tapicerkę i czekamy od kilku do kilkunastu minut (dokładne zalecenia są umieszczane na opakowaniu), aż piana wsiąknie. Następnie bierzemy do ręki gąbkę i ściągamy nadmiar. Ostatecznie umieszczamy pojazd w przewiewnym i ciepłym miejscu aż do momentu wyschnięcia. Nie warto więc zabierać się za to zimą, jeśli mamy pewność, że nie mamy ogrzewanego garażu.

Bawełniany kłopot

Ten ból zna wielu kierowców. Najtrudniejsza do utrzymania w czystości tapicerka, ale nie tylko. Ten rodzaj obić samochodowych to również zmora przy czyszczeniu. Z tego materiału ciężko usunąć plamy po tłustych rzeczach, szczególnie jeśli zdążą dobrze zaschnąć.
Sytuacja jednak zaczyna się tak samo, jak w przypadku polimerowej tapicerki. Odkurzacz to nieodłączny element pracy z bawełnianym problemem. Sprawa jest o tyle trudniejsza, ze trochę się człowiek namacha, zanim dokładnie i w każdym kącie odkurzy ten rodzaj tapicerki.
W tym przypadku konieczna będzie również inwestycja w specjalny środek do czyszczenia tego rodzaju tapicerki, który rozcieńczamy w wodzie. Następnie moczymy gąbeczkę i dobrze szorujemy każdy centymetr naszego samochodu. Następnie odstawiamy auto do wyschnięcia. Sytuacja ta więc jest podobna znowu do tapicerki polimerowej. Nie warto więc zabierać się za czyszczenie w zimę, warto poczekać na cieplejsze dni, kiedy to bez żadnych przeszkód możemy doprowadzić auto do ładu.
Ta tapicerka wymaga jednak dodatkowego odkurzania po wyschnięciu powierzchni siedzeń. Należy również zapamiętać, aby pod żadnym pozorem nie pozostawiać mokrych siedzeń bez wysuszenia, ani tym bardziej nie siadać na nie. Może to obfitować w zniekształcenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *